Kiedy zakładasz firmę w Opolu, konieczne jest udanie się do Urzędu Miasta – co prawda procedury zakładania firmy są uproszczone i sprowadzają się do tzw. „jednego okienka”, ale i tak musisz do urzędu udać się osobiście.

jak założyć firmę

Po załatwieniu rejestracji firmy – nareszcie jesteś „na swoim”.

Co dalej?

W dalszej kolejności musisz się zatroszczyć o pewne podstawowe usługi dla firmy. Na pewno będzie to:

  • Konto w banku – żeby kontrahenci mieli gdzie przelewać należności
  • Dobra księgowa – bo nikt przecież nie chce zadzierać z urzędem skarbowym
  • Odpowiednie kadry i BHP – jeśli to, co masz zamiar robić, ma być wykonywane zgodnie z przepisami

O pierwsze trzy rzeczy wystarczy popytać wśród znajomych – każdy ma znajomych, którzy mogą polecić dobre konto w banku, wieści o dobrych księgowych też krążą w gronie towarzyskim – w końcu każdy co roku wypełnia zeznanie podatkowe, bądź ceduje ten obowiązek na właśnie księgową. Ze specjalistą do spraw kadr i płac jest mniej więcej tak samo – zawsze gdzieś coś tam słyszał o dobrej kadrowej.

Najtrudniej jest wybrać odpowiedniego usługodawcę z zakresu BHP. Co wtedy należy zrobić? Najprościej jest wpisać w wyszukiwarkę następujący zwrot:

Usługi BHP Opole

Wyszukiwarka zwróci konkretne wyniki, jak już zdobędziesz listę firm, możesz poszukać także opinii o tych firmach – nieraz klienci zostawiają je na facebookowych stronach firm, bądź w wizytówkach firmowych w portalu Google plus. Podobnie z opiniami w katalogach branżowych firm, oraz równie popularnych lokalizatorach internetowych.

Po sprawdzeniu opinii – co dalej?

Kolejny etap, to kontakt z wybranymi firmami od BHP z rejonu Opola. Warto popytać, jaką kadrą dysponują, jak z dostępnością czasową, czy firma uczestniczy w kontroli z Inspekcji Pracy by pomóc pracodawcy. No i ważna jest cena, ale nie w takim rozumieniu jak zazwyczaj – że warto wziąć najtańszą ofertę z powodu ceny. Z usługami BHP często jest tak, że cena odzwierciedla jakość usług i dlatego podejrzanie tanie oferty odrzuć z miejsca.

Warto zainwestować nieco więcej w dobrą służbę BHP – wtedy masz pewność, że tacy BHPowcy nie zwieją w czasie kontroli z PIP, masz też pewność, że w razie konfliktu z pracownikiem, masz całą dokumentację z BHP – istotną w relacjach pracodawca – pracownik – w porządku – bo po co dawać niepotrzebne argumenty pracownikowi?

Zatem zbytnio nie oszczędzaj na usługach BHP – bowiem nieco wyższa cena teraz, może w rezultacie dać wysokie oszczędności w przyszłości – chroniąc Ciebie i twoją firmę przed mandatami z Inspekcji Pracy, bądź chroniąc przed możliwością zasądzenia jakichś wydumanych roszczeń pracowników.

Jak założyć firmę w Opolu?