W świecie komputerów osobistych niepodzielnie króluje system operacyjny Windows. Linux zawsze stanowił niszę, aczkolwiek zdaniem użytkowników, jest on systemem lepszym i bardziej funkcjonalnym niż Windows.

Czyjednak system Linux będzie przydatny osobom, które chcą i lubią używać systemu operacyjnego Windows?

Oczywiście tak, gdyż różne dystrybucje Linuxa, mają różne zastosowania. Przede wszystkim Linux jest wyśmienitym systemem operacyjnym do budowania małych domowych serwerów plików. Osoba która chce sobie zbudować w domu taki serwer plików, może na ten cel poświęcić jakiś stary komputer, laptop, gdyż na ogół Linux ma o wiele mniejsze wymagania systemowe, niż windows.

Kolejnym przypadkiem w którym pomocny będzie Linux, jest sytuacja kiedy komputer z Windowsem nie chce się odpalić, a konieczne jest wydobycie z dysku twardego jakichś danych. Istnieją dystrybucje Linuxa, wyspecjalizowane w tym zadaniu, w dodatku nie trzeba ich nigdzie instalować, a odpalić nie można na komputerze z pendriva. Po uruchomieniu takiego systemu w tak zwanym trybie „live”, możemy swobodnie poruszać się po obecnych w komputerze dyskach, w tym kopiować z nich pliki na inne nośniki.

Trzecim ważnym zastosowaniem Linuxa, jest chęć zbudowania domowego serwera mediów, serwera rozrywki. Tutaj znowu, są wyspecjalizowane dystrybucje Linuxa, które już w samym systemie mają dedykowane do obsługi serwisów filmowych muzycznych, stacji radiowych – oprogramowanie.

Zatem, nawet jeśli jesteś zwolennikiem Windowsa, jest całkiem możliwe, że może ci się przydać chociaż powierzchowna znajomość niektórych systemów z rodziny Linux.

W jakich sytuacjach pomocny jest linux?