W tym wpisie, podobnie jak w poprzednim, zasygnalizuję tylko, jakie są możliwości w budowie systemu monitoringu posesji / mieszkania. konkretne rozwiązania i implementacje możesz znaleźć sam.

Prosty system monitoringu – na czym polega?

Na zainstalowaniu kamer wokół twojej nieruchomości i w niej.

Po co?

Jest to przydatne w razie kradzieży, ale także przydaje się, gdy spod drzwi domu dzwoni Ci na telefon kurier, a Ciebie nie ma w domu – możesz go zdalnie zobaczyć, poinstruować, gdzie ma zostawić paczkę itp.

Z czego taki system?

Z kamer, oczywiste, nie? Ale: nie muszą to być jakieś dedykowane kamery. Stare smartfony też się da zaadoptować jako kamery sieciowe.

Jak?

Są dwie proste opcje. Najprostsza to serwis Ivideon (lub podobne) – rejestrujesz się w serwisie, następnie na stare smartfony ściągasz oprogramowanie Ivideon, konfigurujesz je do pracy z twoim kontem, zadajesz ustawienia sieci WIFI, ustawiasz w odpowiednim miejscu i już – przez stronę Ivideon możesz sprawdzać obraz z kamer. Jest też możliwość utrwalania nagrań, ale ta już kosztuje – sam zdecyduj, czy tego potrzebujesz.

Druga, wymagająca więcej pracy opcja, to system operacyjny MotionEyeOS. Osobiście nigdy go nie stosowałem, bo wymaga dedykowanych kamer, których ja nie mam (w przeciwieństwie do kilkunastu starych smartfonów) i dośc dużej konfiguracji. Ma jednak ten plus, że po skonfigurowaniu możesz zapisywać dowolną ilość materiału video na swoim własnym dysku, co nic nie kosztuje, tak jak w Ivideon.

Jeśli wybierzesz MotioEyeOS, w sieci znajdziesz całą masę tutoriali, jak skonfigurować ten system i urządzenia w im działające.

Top 50 rzeczy na COVID – 34/50 – domowy system monitoringu
Tagi: