Każdy pracodawca każdego roku ma obowiązek składać do GUS różne wypełnione danymi badawczymi druki. Dla przykładu mowa o czymś takim, jak badania PL1, badanie o warunkach pracy Z 10, jak również różnorakie druki innego typu, na przykład powiązane z kilkoma zakresami danych:

  • Jakością pracy
  • Tendencjami powstawania nowych miejsc zatrudnienia
  • Tendencjami w przemyśle
  • Trendami w rozwoju firm

Główny urząd statystyczny sprawdza także kwestie związane z BHP, tematy powiązane z płacami i w ogólności wszystkim tym, co pojawia się na odcinku szef – pracownik.

Opole przoduje

Szczególną lokatę w sprawdzaniu trendów oraz przyczyn ich powstawania, ewentualnie określania przyszłych kierunków są wypadki przy pracy. Opole pod tym względem wiedzie prym – wg danych Urzędu Statystycznego jest tu najmniej wypadków w zakładach pracy. W zasadzie nic dziwnego, gdyż Opolskie jest najmniejszym województwem w kraju, co więcej: nie jest bardzo uprzemysłowione. To racja, jednak nie w stosunku do danych Gusu, albowiem te wyliczono w przeliczeniu na 1000 zatrudnionych.

Mała liczba wypadków w województwie opolskim – za jaką przyczyną?

Na pierwszym miejscu z pewnością są to prężne działania PIP Opole, na przykład:

  1. Programy zapobiegawcze
  2. Kursy dla przedsiębiorców
  3. Skuteczne kontrole zakończone nakazami i mandatami

Ten ostatni temat na powyższej liście to nic miłego, jednak zarazem widać, że każda kontrola z OIP Opole daje w jakiś nie bezpośredni sposób pożądany skutek pod postacią bezpieczniejszej pracy.

Następna sprawa, to większe wyedukowanie organizatorów pracy – dzięki dostępowi do Internetu sprawdzają, jakie mają obowiązki w zakresie BHP i Prawa Pracy, dzięki różnym i nieraz bezpłatnym sieciowym aplikacjom mogą łatwiej zapanować nad tematem BHP. Czyli – nie trzeba już wkładać tak wiele wysiłku, by dowiedzieć się czegoś o BHP i Prawa Pracy.

Ostatnia przyczyna niskiej wypadkowości, to sami pracownicy. Na terenie opolskiego jest bardzo duża migracja do innych krajów w poszukiwaniu lepszej pracy.Zarazem ludzie wróciwszy do Polski sami nie chcą już pracować w firmach nie spełniających norm BHP i Prawa Pracy i nie tak łatwo godzą się na pracę w niekorzystnych warunkach.

Zobacz też inny wpis: usługi BHP dla firm – jak wybrać?

Tagged on:     

Dodaj komentarz