Słowem wstępu

Szyba do samochodu jest jednym z istotniejszych segmentów wpływających na bezpieczeństwo jazdy. Wszelkie rysy, zamglenia czy zmatowienia na niej mają duży wpływ na to, czy i kedy dostrzeżemy zmianę sytuacji na drodze. Jeśli zatem po zimie uznałeś, że pora na wymianę szyby, pamiętaj o istotnych zasadach, które dadzą komfort i bezpieczeństwo używania nowej szyby przez lata.

Tanie szyby

W sytuacji, gdy twoim priorytetem jest bezpieczeństwo, trzeba Ci unikać używanych okien do auta. Niejednokrotnie są one porysowane za sprawą uprzedniego stosowania, co ogranicza ich przejrzystość i powoduje dyskomfort kierującego podczas jazdy.
Dodatkowo ”chodzone” okna są wymontowywane nieprofesjonalnie i składowane na zewnątrz pomieszczeń. Z tego powodu tkanina PVB, sklejająca dwie warstwy szyby, jest wystawiona na bezpośrednie działanie czynników pogodowych, a więc okno delaminuje się lub traci przejrzystość.

Warto także mieć na uwadze, że okna – przecież istotny element konstrukcyjny pojazdu – przekazują siły, jakie nigdy nie są takie same po zamontowaniu ich w innym pojeździe. Dlatego używana szyba wykorzystana w następnym wozie w krótkim czasie może pęknąć. Należy również rezygnować z tanich podróbek szyb do auta, z tego powodu, że do ich produkcji, w roli laminatu (czyli warstwy łączącej dwie warstwy szkła) najczęściej używa się warstwy folii pochodzącej z recyklingu i przez to okno raptownie matowieje. Tanie okna do samochodu są niejednokrotnie pofalowane, co daje efekt odkształcenia widoku albo migotki świetlne.

Nie zakładaj sam, jeśli nie umiesz

O jakości okien samochodowych decyduje nie tylko sama jakość okien do auta, ale też ich montaż. Szyba do auta (bez względu czy jest to powierzchnia przednia, boczna czy też tylna) musi być profesjonalnie wbudowana w pojazd, bo w przeciwnym razie czekają na nas różne przecieki, jak także prędkie uszkodzenia na przykład pęknięcia. Przeważnie nie nie bierze się pod uwagę tego, że od jakości szyb czołowych i fachowego zamontowania zależy też skuteczność działania poduszek powietrznych. Zmieniając szybę trzeba więc zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo swoje i współpasażerów.

Koniecznie sprawdź, czy okno ma certyfikat

Podmioty, jakie dystrybuują części (w tym okna samochodowe) do producentów z branży samochodowej na tzw. „pierwszy” montaż, są zobowiązane do posiadania dziesiątek świadectw jakości. Najistotniejszym z nich jest: ISO/TS 16949:2002, będący generalnym znakiem jakości, potwierdzającym spełnienie wszystkich warunków stawianych częściom samochodowym przez firmy motoryzacyjne. Każdy koncern motoryzacyjny przyznaje też swoim najlepszym dostawcom nagrody, co dobitnie potwierdza dobrą jakość. Dlatego przed zmianą szyby dobrze jest zdobyć się na odrobinę wysiłku i poszukać informacji w sieci na temat producenta interesującej nas szyby.

Po wymianie szyb…

Kiedy już wymienisz szybę, przez kilka dni po montażu pamiętaj, żeby: nie pucować auta pompami wysokociśnieniowymi, nie zostawiać samochodu na krzywej powierzchni i nie najeżdżać na chodnik, nie unosić auta na auto-windzie, nie walić drzwiami.

Zobacz też inny wpis: usługi BHP dla firm – jak wybrać?

Wymiana szyby do auta