Ludzie biznesu, którzy są zmuszeni cyklicznie przeprowadzać kursy BHP bardzo dobrze wiedzą, że dla robotników to prawdziwa męczarnia. Taki jest schemat – przymusowe szkolenia BHP i kursy z zakresu Prawa Pracy nie należą do tych, które aktywują adrenalinę. Na ogół są naznaczone powierzchownym wykładem prowadzonym przez wykwalifikowaną osobę. Czy wolno zmienić ten niekorzystny scenariusz? Można.
Instrukcją na udane i interesujące kursy BHP nie są robotnicy, ale firmy, które aranżują takowe kursy. Wystarczy jedynie, że prowadzący przymusi pracobiorców do energicznego wzięcia uczestnictwa w szkoleniu. Typowe materiały dydaktyczne? Pokazy multimedialne oraz wielogodzinne monologi? To nie zdaje egzaminu – najistotniejsza jest innowacja. I tu na szczęście pojawiają się oryginalne szkolenia BHP oraz szkolenia z zakresu Prawa Pracy. Nowe, które sprawiają, że pracobiorcy aktywnie biorą udział w przymusowych szkoleniach. Co istotniejsze – niektórzy sami zapisują się na takie szkolenia, ażeby podnieść swoje kwalifikacje.
Jak nadmieniliśmy, wiele zależy od prowadzącego oraz jego strategii działania. Gdy mówimy o interesujących i aktywnych szkoleniach, warto przygotować wnikliwe dowcipy, zapytania do robotników. Istotny jest kontakt i swobodna atmosfera. Gdy robotnicy będą usatysfakcjonowani, zmienią zdanie o kursach. Ale co ważniejsze – w ich głowach zostanie znacznie więcej przydatnej informacji, aniżeli po miałkich szkoleniach prowadzonych w sposób monotonny i pospolity.
Reasumując – wszystko zależy od prowadzącego. Jeśli kursy BHP będą przeprowadzane nietypowo, w terenie, aktywizując pracowników oraz namawiając ich do myślenia – wtedy takie szkolenie jest produktywne i nigdy nie zostanie ocenione za nudne. Nowym trendem jest motyw rywalizacji pomiędzy robotnikami. Właściciel firmy ma okazję zaoferować nagrodę w postaci zdublowanej premii lub też ponadprogramowego urlopu dla tych robotników, którzy będą najaktywniejsi. Takie zagrania na pewno funkcjonują na korzyść, zarówno pracowników, jak oraz biznesmena, który zdaje sobie sprawę z tego, że organizowane szkolenie wniesie świeży powiew wiedzy w kadry korporacji.

Jak zainteresować kursowiczów tematyką szkolenia BHP?
Tagi: