Temat może zainteresować głównie osoby, które dążą do rozwoju osobistego. Ten tekst jest szczególnie dla nich, oczywiście wszystkich pozostałych nie wyrzucam, ale skoro chcesz wiedzieć, co daje pisanie / publikowanie treści, to może po prostu jeszcze nie wiesz, że chciałbyś się jakoś rozwinąć?

Korzyści z prowadzenia bloga

Korzyści z pisania własnych artykułów:

 1. Lepsze wysławianie się. Na ogół, jesli coś robimy względnie regularnie, to chcemy być w tym coraz lepsi. W miarę częste pisanie rozwija w Nas zdolności językowe – konstruujemy precyzyjniejsze zdania, lepiej opisujące, co mamy do przekazania; Używamy większego zasobu słów – podświadomie wyłapujemy ciekawe słownictwo z otoczenia i potem sami go używamy;
  Pisanie własnych treści to w końcu niezła i bardzo skuteczna gimnastyka różnych obszarów mózgu: doskonalimy szlaki neuronalne odpowiadające za komunikację z otoczeniem. Co szczególnie ciekawe, rozwijamy nie tylko komunikację werbalną, ale też niewerbalną – dajemy jaśniejsze sygnały mową ciała, lepiej odczytujemy niewerbalne sygnały z otoczenia.
 2. Dobre opanowanie edytorów tekstu – podczas edycji tekstu w systemach zarządzania treścią na stronie na ogół korzystamy z edytora TinyMCE lub podobnego. Zasada działania takich edytorów jest prosta: umożliwić kompleksowe formatowanie tekstu na stronę internetową nawet dla ludzi bez znajomości języka HTML.  Osoby, które swoją twórczość ograniczają do strefy „offline” (wszelkie „pamiętniki”, notatki niepublikowane w sieci itp.) wykorzystują aplikacje desktopowe – edytory tekstu, jak w pakiecie OpenOfiice i innych (np. popularny Word ze stajni Microsoftu). Ich zasada działania jest dokładnie taka sama, jak edytora TinyMCE, z tym, że są to narzędzia na ogół dużo bardziej rozbudowane, pozwalające na tworzenie wielostronicowych, profesjonalnie wyglądających treści.
 3. Poznanie różnych kwestii technicznych – w przypadku pisania w Internecie naturalny etapem rozwoju autora jest etap poznania prawideł promocji internetowej. Dzięki temu autor poznaje przede wszystkim konstrukcję komunikacji sieciowej – przez odnośniki z jednych stron, do drugich. Przy promocji w Internecie umiejętność zamieszczania hiperlinków jest kluczowa: jeśli utworzysz Fan Page na portalu społecznościowym, nikt z niego nie przejdzie do twojej strony, jeśli nie podsuniesz mu „pod nos” klikalnego linka – jak będzie miał w co kliknąć, to i na twoją stronę trafi.
  Znaczna ilość odnośników do twojej strony internetowej pomoże także w marketingu w wyszukiwarce internetowej – jednak jest to bardzo obszerny temat i najlepiej, jak sam wyszukasz w sieci haseł typu: SEO, SEM, Link Building.
  Oczywiście rozwój od strony technikaliów pisania i promocji nie ogranicza się tylko do pozycjonowania, ale także różnych zajęć przydatnych przy tworzeniu ciekawych treści, jak np. umiejętność dobierania szaty graficznej strony, poznanie podstaw języka HTML, nauka tworzenia własnej grafiki i zdjęć…
 4. Bycie na bieżąco z nowymi trendami w sieci – nowe programy, nowe sposoby promocji, nowe miejsca, w których możesz utworzyć własną grafikę na stronę internetową, bądź poszukać inspiracji do własnych treści, zakupów itp. Nawet nie wiesz, jak bycie na bieżąco „online” pomaga w sferze życia „offline”.
 5. Systematyczność – własny blog, czy pamiętnik, pełni u wielu osób funkcję sumienia w zakresie systematyczności. Masz bloga – chcesz go względnie systematycznie aktualizować, by utrzymać czytelników. Nawet, jeśli tylko dążysz, z nienajlepszymi skutkami, do systematyczności, to i tak jesteś o kilka długości przed tymi, którzy w ogóle nic nie robią.
 6. Wszechstronny rozwój osobisty – żeby mieć własne zdanie, musisz być oczytanym, poznać punkt widzenia innych osób, skonfrontować go z twoimi własnymi przemyśleniami. Dopiero wtedy, kiedy twoja opinia będzie ewoluowała w taki sposób, twoje zdanie będzie na prawdę twoim zdaniem, a nie tylko nic nieznaczącym, jednym z wielu takich samych głosów wybeczanych tłumnie przez barany nie mające swojego zdania, a tylko udające, że je mają.
  Oczytanie i szerokie horyzonty istotne są zwłaszcza, jeśli publikujesz w sieci, gdzie kiepska treść naraża Cię na krytyczny komentarz (a tego nikt nie chce). Trzeba jednak rozróżnić krytyczne komentarze spowodowane kiepską treścią i twoim brakiem wiedzy, od krytycznych komentarzy spowodowanych (nieraz całkiem niezłą) kontrowersyjną treścią.

Jak widać, korzyści jest dość sporo, w dodatku w całkiem pokaźnej liczbie zawodów umiejętności nabyte podczas pisania (zwłaszcza w sieci, połączonego z promocją) mogą stanowić o twojej znacznej przewadze na rynku pracy.

Przewaga na rynku pracy, to ułatwiona droga do większych zarobków.

Czy nie chcesz więcej zarabiać?

Co daje pisanie?