Średnia długość życia systematycznie się zwiększa – a to za sprawą medycyny, a to za sprawą nauki w ogólności.

Niemniej tej średniej daleko jeszcze do poziomu 100 lat.

Jak dożyć setki?

Otóż naukowcy na całym świecie od lat badają stulatków i określili kilka czynników, które sprzyjają długowieczności. Niektóre z nich nie dziwią, niektóre mogą zaskakiwać i ich związek z długowiecznością na razie wydaje się niezrozumiały. Ale tymi czynnikami są:

  • Zadowolenie z życia – zrozumiała sprawa, nauka nie wie dlaczego, ale od dawna wie, że dobra kondycja psychiczna i wiara we własne siły sprzyjają dobremu zdrowiu.
  • Regularna praca fizyczna, wysiłek fizyczny. Kiedyś zamiast treningu trzeba było po prostu ciężko pracować. Obecnie, kiedy coraz częściej wyręczają nas w pracy maszyny, coraz więcej stulatków korzysta ze spacerów, pracy związanej ze swoim hobby (np. praca w ogródku, majsterkowanie itp.), ale także siłowni (to nie pomyłka – siłownia odpowiednia jest dla osób w każdym wieku)
  • Nieprzejadanie się. Problem rozwiniętego świata. Stulatkowie, jak się okazuje, często znajdują umiar w jedzeniu, wielu z nich (chociaż nie wszyscy) podkreśla, że starają się nie jeść za dużo mąki, cukru, lub ogranicza produkty głęboko przetworzone. Wspólny mianownik: nie jeść za dużo.
  • Duża siła mięśni dłoni / silny uścisk. Najbardziej zagadkowa sprawa w tym zestawieniu. Jenak badania pokazują, że dziarscy stulatkowie bardzo często mogą poszczycić się uściskiem dłoni „jak imadełko”.

Co jeszcze zaskakuje w badaniach nad stulatkami?

Otóż, relatywnie rzadko wskazują oni na unikanie używek. Niejeden stuletni dziadzio czy babcia pali lub palił tytoń, nie odmawia sobie też szklaneczki „czegoś mocniejszego”. I to jest kolejna zagadka w tym zestawieniu.

Jednak jeśli chcesz dożyć stu lat, nie musisz zacząć palić fajek i pić alkoholu. Natomiast na pewno długiemu życiu będzie sprzyjać ruch i nieprzejadanie się, oraz pozytywne podejście do życia. Nawet, jeśli nie dożyjesz stu lat, to te, które przeżyjesz i tak będą bardziej szczęśliwe, niż średnia w naszym narodzie.

Jak dożyć stu lat?